- ID
-
ocds-pyfy63:2019-462260:obj:1
- Classification
-
CPV /
90712400
- Description
-
Przedmiot zamówienia jest działaniem ochronnym wynikającym z:
a) dla części I – zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z dnia 18.3.2014 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Pradolina Bzury Neru PLH100006 (Dz.U. Woj. Wielk. z 2014 r., poz. 1899 ze zm.);
Oceny stanu ochrony należy dokonać na stanowisku badawczym, rozumianym zgodnie z przewodnikiem metodycznym w części dotyczącej bobra europejskiego i wydry opracowanym dla potrzeb Państwowego Monitoringu Środowiska (zwanego dalej PMŚ), dostępnego w wersji elektronicznej na stronie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (zwanego dalej GIOŚ) (http://siedliska.gios.gov.pl/pl/)
Odnośnie do części I–IV — w każdym obszarze Wykonawca przeprowadzi kontrolę terenową na każdym punkcie monitoringowym rozumianym jako min. 200 m odcinki linii brzegowej cieków wodnych i większych zbiorników (np. jeziora) lub całe mniejsze zbiorniki wodne (np. stawy starorzecza i rozlewiska). Dla każdego punktu monitoringowego Wykonawca sporządzi formularz danych, który opisany jest w PMŚ.
Wykonawca przeprowadzi kontrolę terenową:
a) dla części I: na minimum 2 punktach monitoringowych bobra i 2 punktach monitoringowych wydry (z czego 1 punkt monitoringowy bobra i jeden punkt monitoringowy wydry powinny pokrywać się z punktami wskazanymi na warstwie shp – zał. nr 1) oraz na zaproponowanych przez Wykonawcę dodatkowych punktach monitoringowych.
Oceny stanu ochrony w obszarze Natura 2000 należy dokonać zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 17.2.2010 r. w sprawie sporządzania projektu planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 (Dz.U. nr 34, poz. 186 ze zm.). Łączna ocena stanu ochrony gatunków zwierząt w obszarze powinna wynikać z ocen cząstkowych, na poszczególnych stanowiskach/ punktach monitoringowych.
Oprócz przedstawienia wyników łącznej oceny stanu ochrony należy dostarczyć dla każdego stanowiska badawczego karty obserwacji terenowych opisane w przewodnikach metodycznych opracowanych dla potrzeb PMŚ.
W pierwszej części kart obserwacji na stanowisku należy wprowadzić dodatkowy wiersz o nazwie „GUID” zawierający identyfikator stanowiska tożsamy z wprowadzonym do tabeli atrybutów w warstwie GIS (por. pkt 8) dla danego stanowiska.
Wykonawca jest zobowiązany dostarczyć formularze obserwacji terenowych dla wszystkich kontrolowanych stanowisk monitoringowych gatunków, nawet tych, na których podczas realizacji przedmiotu zamówienia nie odnotowano ich występowania ani śladów bytowania – w formularzach tych należy określić, czy kontrolowane stanowisko spełnia wymagania siedliskowe gatunku i czy zalecane jest jego monitorowanie.
W przypadku braku stwierdzenia gatunków na wcześniej stwierdzonych stanowiskach, (patrz pkt 3 ppkt a, b i c) Wykonawca:
a) oceni parametr „siedlisko” w oparciu o wskaźniki PMŚ GIOŚ;
b) oceni parametr „szanse zachowania gatunku”;
c) poda datę badań terenowych;
d) wyjaśni powód zaniku gatunku na stanowisku oraz wskaże — jeśli w świetle dostępnej wiedzy jest to możliwe — działania ochronne konieczne do podjęcia w celu jego przywrócenia, określając co najmniej następujące ich parametry: opis czynności koniecznych do wykonania oraz termin i częstotliwość.
Elementem składowym kart obserwacji terenowych jest lista aktualnych oddziaływań; Wykonawca uzupełni tę listę o oddziaływania potencjalne. Identyfikując oddziaływania należy wziąć pod uwagę przede wszystkim te o charakterze zagrożeń, z podziałem na wewnętrzne i zewnętrzne. Jako zagrożenie istniejące należy rozumieć czynnik aktualnie negatywnie wpływający na stan ochrony siedliska gatunku, wynikający z przyczyn naturalnych lub z działalności człowieka; jako zagrożenia potencjalne należy rozumieć czynnik, którego negatywny wpływ na stan ochrony gatunku jest prawdopodobny w przyszłości, wynikający z przyczyn naturalnych lub z działalności człowieka.
Cały opis zamówienia w SIWZ.