- Title
-
Poland - Warsaw: Steam-generating boilers
- Award criteria
-
priceOnly
- Award criteria details
-
Lowest price
Award criteria for item 1:
- Price
- Main procurement category
-
services
- Procurement method details
-
Negotiated without a prior call for competition
Justification:
Dnia 13 listopada 2017 r. doszło do przejęcia pośredniej kontroli nad PGE EC (dawniej EDF Polska S.A.) przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A, (dalej jako: „Przejęcie”). Od przejęcia PGE EC jest podmiotem pośrednio kontrolowanym przez Skarb Państwa, albowiem 57,39 % akcji PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., podmiotu kontrolującego PGE EC, należy do Skarbu Państwa. Przed Przejęciem PGE EC, nie będąc zobowiązana dostosowania PZP (co potwierdził Dyrektor Departamentu Prawnego Urzędu Zamówień Publicznych w piśmie z dnia 29.12.2017 r. stanowiącym odpowiedź na zapytanie PGE EC z dnia 18.12.2017 r.), prowadziła postępowania o udzielenie zamówienia na podstawie regulacji wewnętrznej, tj. „Regulaminu przygotowywania i prowadzenia postępowań o udzielenie zamówień na podstawie dyrektywy przez spółki grupy kapitałowej EDF w Polsce” z dnia 15.4.2016 r. Postępowanie, o którym mowa w pkt 2.2 niniejszego zawiadomienia,zostało wszczęte dnia 22.8.2017 r. na podstawie regulaminu, lecz nie zostało zakończone zawarciem umowy z wykonawcą przed Przejęciem. Ze względu na obowiązek stosowania PZP, PGE Energia Ciepła S.A. zobowiązana jest do udzielenia zamówienia w przedmiotowym postępowaniu z zastosowaniem przepisów PZP. Wobec spełnienia przesłanek ustawowych udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki, które zostały omówione poniżej, postępowanie zostało wszczęte w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust.1 pkt 3 ustawy "Prawo zamówień publicznych" tj.:
1. Wystąpiła wyjątkowa sytuacja niewynikająca z przyczyn zależnych od wykonawcy. W omawianym stanie faktycznym zamawiający nie miał wpływu na Przejęcie, bowiem był przedmiotem transakcji dokonywanej przez niezależne od niej podmioty. Zarówno sama decyzja o Przejęciu, jak i w szczególności data dokonania transakcji nie była podejmowana w uzgodnieniu Zamawiającym, zatem Zamawiający nie miał wpływu na zaistnienie tej sytuacji.
2. Nieprzewidywalność sytuacji. Przejęcie było długotrwałym procesem i zamawiający nie był w stanie przewidzieć kiedy zostanie ono sfinalizowane, tj. od którego momentu będzie zobowiązany do stosowania PZP podczas udzielania zamówień. Przy tym, dzień sfinalizowania Przejęcia był wielokrotnie przesuwany, a o ostatecznej dacie, w której nastąpiło Przejęcie zamawiający dowiedział się o dopiero na 4 dni przed tą datą. W konsekwencji należy uznać, że zamawiający nie był w stanie przewidzieć w jakim dniu powstanie obowiązek stosowania przepisów PZP.
- Tender period
-
2018-02-13
-
?